Bardzo ważne! Wdrożenie standardów ochrony małoletnich do 15.08!
W związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą Kodeks rodzinny i opiekuńczy tzw. Ustawa „Kamilka”
1. Pracodawcy szkolący Uczniów do dnia 15.08 br muszą wprowadzić Standardy ochrony małoletnich.
W związku z tym każdy Zakład szkolący musi:
– mieć w Zakładzie dostępne dla Pracowników młodocianych i ich rodziców opracowane Standardy, np. na tablicy ogłoszeń, stronie internetowej itp.
Treść tych standardów próbujemy uzyskać ze ZRP za pośrednictwem Izby Rzemieślniczej. Niestety póki co bezskutecznie, a ponieważ czas się kończy, to poniżej przesyłamy link do Radcy Prawnego,
z którym w tym temacie nawiązaliśmy współpracę.
Można zapisać się na szkolenie online, gdzie Pani udzieli niezbędnych informacji oraz przekaże gotowe Standardy.
Szkolenie dla pracodawców : 19.08.2024 o 17.00 i 26.08.2024 o 15.00.
Zapisy przez adres mailowy anna.ewa.kaluzna@gmail.com lub stronę www.regulaminpracyzdalnej.pl/szkolenia
Dla członków zrzeszonych w Cechu na kod: CRR zniżka 100 zł. W cenie jest szkolenie, certyfikat i wzór standardów.
Oczywiście jak tylko otrzymamy Standardy ze ZRP przekażemy je Państwu, ale nie wiemy kiedy to nastąpi, a termin mija 15.08.
– Każdy Pracownik, Współpracownik, itp, Zakładu mający styczność z Pracownikiem młodocianym musi zapoznać się ze Standardami i podpisać oświadczenie.
2. Wszystkie osoby zatrudnione od 15 lutego 2024 mające styczność z Pracownikiem młodocianym muszą
–przynieść informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2023 r. poz. 1939), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego oraz informację z rejestru karnego państwa obywatelstwa, a także oświadczenie o państwie lub państwach, w których zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, oraz jednocześnie przedkłada informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności związanej z kontaktami z dziećmi.
– Pracodawca weryfikuje czy Pracownik figuruje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, prowadzonym przez Ministra Sprawiedliwości tzw. rejestr z dostępem ograniczonym.
Informacje uzyskane z Rejestru Pracodawca utrwala w formie wydruku i załącza do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej danej osoby dopuszczonej do pracy z dziećmi.
link do rejestru