NAUKA ZAWODU
Po ukończeniu szkoły podstawowej trzeba podjąć decyzję – Co dalej? Na dzisiejszym rynku pracy niezwykle ważny i ceniony, także finansowo, jest tzw. fach w ręku. Kończąc szkołę branżową I stopnia i mając tytuł czeladnik można naprawdę wybierać w ofertach pracy.
Do dziś niestety pokutuje jeszcze mit o „uczniach zawodówki”, tych niby gorszych. Ale to tylko mit! Wybierając szkołę branżową- była zawodowa, zdobywa się konkretny zawód. Rynek pracy stoi przed absolwentami otworem, także w całej Europie i na świecie, gdzie dyplomy czeladnicze są wyjątkowo cenione.
Poza tym uczęszczanie do szkoły branżowej wcale nie zamyka drogi dalszej edukacji.
Nasi absolwenci często kończą później technika, studium, zdają maturę i nawet kończą studia. A jednocześnie mają już konkretny zawód i stabilizacje finansową.
Trzeba pamiętać, że uczniowie zajęcia teoretyczne odbywają w szkole, a praktyczne w zakładzie. Ucząc się zawodu jest się uczniem- w szkole i jednocześnie pracownikiem- podpisujemy umowę o pracę, otrzymujemy wynagrodzenie, itp.
Jeżeli absolwent szkoły podstawowej chce kontynuować naukę w szkole branżowej i uczyć się zawodu:
FRYZJER, STOLARZ, TAPICER I FOTOGRAF
To zapraszamy do naszego Cechu.
CO NALEŻY ZROBIĆ?
KROK 1
W terminie rekrutacji załatwić wszelkie formalności w danej szkole, we Wrocławiu naukę teoretyczną w tych zawodach można podjąć m.in.
- w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu https://zsz5.edupage.org/
- w Europejskiej Szkole Branżowej we Wrocławiu http://szkolyeuropejskie.pl/szkoly/europejska-szkola-branzowa-i-stopnia-we-wroclawiu/
- w Szkole Branżowej I Stopnia Terra Nova https://terranova.edu.pl/szkola-branzowa/
Szkoła ta jest dla osób, które planują zdobyć zawód poparty konkretną wiedzą oraz umiejętnościami. Dzięki zajęciom praktycznym można zdobyć cenne doświadczenie zawodowe już w trakcie trwania nauki. Wśród ponad 50 kierunków kształcenia jakie proponujemy na pewno odnajdzie się swoją ścieżkę edukacji. Po ukończeniu szkoły jest się w pełni przygotowanym do znalezienia atrakcyjnej pracy w zawodzie oraz podnoszenia swoich kwalifikacji. Przygotowanie zawodowe uczniów branżowej szkoły składa się z dwóch części: części praktycznej, realizowanej w procesie pracy w zakładzie rzemieślniczym; części teoretycznej, realizowanej w szkole branżowej i w systemie pozaszkolnym – na kursach dokształcających.
KROK 2
Zgłosić się jak najszybciej do biura Cechu, aby znaleźć praktykę w zakładzie i pobrać potrzebne do tego dokumenty, jak wykaz szkolących zakładów, Kwestionariusz ucznia. Można to zrobić osobiście w siedzibie Cechu lub mailowo: crr_aldona@poczta.onet.pl
KROK 3
Po znalezieniu zakładu gdzie będzie odbywać się praktyka i wynikach naboru do szkoły należy w biurze Cechu złożyć:
- Kwestionariusz osobowy ucznia – [POBIERZ DRUK]
- Kserokopia świadectwa ukończenia szkoły podstawowej
- Zgoda na przetwarzanie danych przez Cech – [POBIERZ DRUK]
- W przypadku osób które nie mają skończone 15 lat w tym roku kalendarzowym – zgoda rodzica na podpisanie umowy – [POBIERZ DRUK]
KROK 4
Udać się do Sanepidu ( dotyczy zawodu fryzjer ) i wykonać badanie sanitarno-epidemiologiczne, we Wrocławiu na ul. Składowej 1/3 , tel. 71/328-70-55
http://www.wsse.wroc.pl/page.php?gID=mikrobiologia
KROK 5
Jeżeli uczeń nie ma skończonych 15 lat udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. O opinię należy wystąpić jak najszybciej, ponieważ w czasie wakacji poradnie są często nieczynne.
Wykaz poradni we Wrocławiu – [POBIERZ WYKAZ]
KROK 6
Podpisanie umowy – kandydat wraz z rodzicem lub opiekunem prawnym przychodzi do biura Cechu i podpisuje umowę o pracę w celu nauki zawodu. Do podpisania umowy należy dostarczyć:
- Zaświadczenie lekarza medycyny pracy wystawione przez lekarza dla zakładu rzemieślniczego, w którym kandydat będzie odbywał praktykę.
- Skierowanie do lekarza wypełni zakład rzemieślniczy – [POBIERZ DRUK]
- Orzeczenie lekarza dla celów sanitarno-epidemiologicznych- dotyczy tylko kandydatów do nauki fryzjerstwa.
- Opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej – taką opinię musi przedstawić kandydat, który w dniu rozpoczęcia nauki nie będzie miał ukończone 14 lat.
KROK 7
Podpisaną Umowę oddać do Cechu, a następnie dostarczyć do szkoły.
UWAGA – WAŻNE!
WSZYSTKIE CZYNNOŚCI NALEŻY WYKONAĆ JAK NAJSZYBCIEJ,
NAJPÓŹNIEJ DO 31.08!
Niewykonanie powyższych zadań spowoduje skreślenie kandydata z listy uczniów.
GDZIE NAS ZNAJDZIESZ?
Biuro Cechu znajduje się pod adresem:
ul. Kazimierza Wielkiego 9
50-077 Wrocław
Przyjmuje kandydatów do nauki zawodu:
Pon-Pt w godzinach 9:00 – 14:00
w pokoju 107 (I piętro).
WEJŚCIE OBOK SKLEPU „ŻABKA”
NIEDALEKO KINA NOWE HORYZONTY (dawny HELIOS)
Wszelkie informacje można uzyskać osobiście:
tel. 71/ 344 44 19
e-mail: crr_aldona@poczta.onet.pl
lub na naszych stronach:
www.cechwroclaw.pl
www.facebook.com/CechWroclaw
Prosimy pamiętać, że do naszego Cechu zgłaszają się tylko kandydaci do nauki zawodu:
FRYZJER, STOLARZ, TAPICER I FOTOGRAF.
O tym, gdzie znaleźć pozostałe zawody poinformuje szkoła branżowa.